Decoupage czyli prosty sposób, by upiększyć świat

Co to jest decoupage?

Ktoś, kto choć raz wypróbował decoupage wie, że nie uwolni się od niego zbyt szybko. To fantastyczna technika, która przy pomocy kilku prostych trików pozwala dosyć łatwo zamienić stare w nowe, brzydkie w ładne, zwyczajne w niezwykłe. Co to jest w zasadzie decopuage? Słowo decopuage pochodzi od francuskiego „decuper” i oznacza wycinać, a sama metoda jest sposobem zdobienia rzeczy przy pomocy kolorowych serwetek, wycinanych papierowych motywów, papieru ryżowego, farb akrylowych i kilku innych bardzo przydatnych mediów, takich jak patyna, czy farba w konturówce. Najważniejsza rzecz w decopupage to umiejętność kompozycji, dobór odpowiednich motywów i estetyka wykonania. Przyklejane motywy, na przykład róże na komodzie, powinny dawać efekt namalowanych, a zatem największe wyzwanie to przykleić papier tak i tak go zatuszować i ozdobić, by wyglądał jakby właśnie wyszedł spod pędzla artysty.

Decoupage sklep

Gdzie można kupić przedmioty wykonane metodą decoupage? Otóż najlepiej i chyba najszybciej „przeszperać” zasoby internetowe, gdzie jest dosyć duży wybór sklepów decoupage. Poza tym decopupage sklepy sprzedają nie tylko gotowe produkty, wykonane tą technika, ale ich oferta jest też bogata w najprzeróżniejsze drewniane półfabrykaty, które stanowią doskonałą bazę do pracy z tą artystyczną metodą. Jakie przedmioty można ozdobić metodą decoupage? Tak naprawdę wszystkim niepotrzebnym drewnianym rzeczom można nadać drugie życie, „dekupażując” je. Będą więc do tego nadawały się taborety, stoły, stoliki, komódki, ramki, skrzynie, kufry, czy łóżka. Jako baza do decoupage świetnie też się sprawdzi plastik, czy szkło, a zatem talerze, wazony, doniczki też mogą otrzymać nowe „dekupażowe szaty”, wystarczy tylko dobrać inne media i zastosować odpowiednie triki, a efekty mogą zadziwić.

Decopupage – doskonały stylowy prezent

Wprawny artysta, który dogłębnie posiadł sztukę decopuge, jest w stanie uzyskać niesamowite rezultaty. Pracując metodą decoupage możemy nie tylko stare przemienić w nowsze, ale przede wszystkim zupełnie zmienić charakter przedmiotu. Jeśli nie podobał nam się na przykład przezroczysty talerz, to odpowiednio dekorując, możemy nadać mu starodawny szyk, rustykalny efekt lub uzyskać lekką i delikatną kompozycję – wszystko wedle naszego gustu potrzeb. Warto poeksperymentować, takie dzieła mogą być nieprzeciętnym prezentem na rozmaite okazje!

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*