Dekorowanie pokoju dziecka to wielka przyjemność rodzicielska oraz okazja do wyzwolenia w sobie nieskończonych pokładów kreatywności. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że dla malucha stanie się on ulubionym pomieszczeniem w domu, a jednocześnie będzie dawał możliwości dokonywania zmian w taki sposób, by nie trzeba było co kilka lub kilkanaście miesięcy zrywać tapet lub przemalowywać wszystkich ścian.
O czym trzeba pamiętać, dekorując dziecięcy pokój?
Dziecko rośnie i się zmienia, a wraz z nim jego preferencje i potrzeby. Stałe elementy dziecięcego pokoju to meble – szafa, łóżko, stolik i krzesełka, komoda oraz biurko (dla dzieci starszych). Natomiast dekoracje powinny być takie, by bez zbędnego nakładu pracy i kosztów zmienić cały wystrój zgodnie z potrzebami małego właściciela pomieszczenia. Pewne kryteria są jednakowe dla wszystkich dzieci:
- pokój powinien być jasny,
- nadmiar ozdób męczy i powoduje wrażenie bałaganu,
- dekoracje powinny być łatwe do utrzymania w czystości, “łapaczy kurzu” należy unikać,
- elementy dekoracyjne muszą być bezpieczne – z certyfikatami bezpieczeństwa, nietoksyczne, nie powodujące skaleczeń oraz urazów.
Które dekoracje łatwo wymieniać?
Naklejki na ścianę
Zamiast malować na ścianach w postacie z ulubionych bajek, które mogą się szybko zmieniać (np. fascynacja świnką Pepą zostanie zamieniona na bohatera Psiego Patrolu) warto skorzystać z popularnych naklejek na ściany. Nie pozostawiają śladów, a można z nich tworzyć całe obrazy.
Z naklejek można stworzyć klucz ptaków pod sufitem, tańczące motyle na ścianie, kolorowe serca lub drzewo, na którym w zależności od pory roku będą zmieniać się naklejkowe liście.
Tapeta do rysowania
Na czym dzieci uwielbiają rysować? Na ścianie! Doskonałym pomysłem jest naklejenie na fragmencie ściany tapety tablicowej. To miejsce nieskończonej kreatywności dziecka, która może być wręcz trwałym elementem dekoracji pokoju dziecka. Uczeń może zapisywać na niej plan zajęć lub tabliczkę mnożenia, a maluch ćwiczyć rączkę w pierwszych rysunkach.
Kosze, pudła i pudełka
Wszelkie pojemniki przez dzieci są zawsze mile widziane i sprawdzają się lepiej, niż półki. Utrzymanie porządku na półkach jest trudne, a ponadto wspinanie się po ulubioną zabawkę może być niebezpieczne.
Wszelkie pudła z grubego kartonu lub wyplatane albo uszyte z grubej flizeliny sprawdzą się doskonale jako miejsce na przechowywanie zabawek – lalek, klocków, pudełek z puzzlami i pluszaków.
Poduszki, koce i dywany
Kolorowe poduszki, koce lub pledy i zasłonki nadadzą charakteru dziecięcego pokoju. Utrzymanie ich w jednej linii kolorystycznej lub w kontrastowych kolorach stanowi główną oś designerską pokoju dziecka. Pozostałe dekoracje powinny zawierać w sobie główne elementy kolorystyczne nadawane przez tkaniny.

dekoracje pokój dziecka
Co za dużo, to niezdrowo
Nadmiar kolorów rozprasza i przytłacza. Warto w dziecięcym pokoju zaplanować ich nie więcej niż 3 – 4, wliczając w to kolor ścian. Pamiętać należy, że zabawki i okładki książek również są kolorowe, więc utrzymanie spójnej linii kolorystycznej będzie optycznie porządkowało przestrzeń dziecka.
Pokój dla dziecka do 3 roku życia
Wbrew temu, co się powszechnie uważa, malutkie dziecko nie potrzebuje wielu ozdób i pastelowych kolorów. Pokój w rozbielonym błękicie dla chłopca ani pastelowym różu może podobać się…mamie, lecz na dziecku nie zrobi wrażenia. Do około pierwszego roku życia dziecko stopniowo uczy się rozróżniać podstawowych i kontrastowych kolorów, a przede wszystkim czerwień. W pokoju dziecka warto więc umieścić dekoracje w kolorze mocnej czerwieni, zieleni, pomarańczu, żółci i niebieskiego. Kształty są obojętne, ważne, by były stosunkowo duże. Mogą być to więc figury geometryczne, najlepiej kontrolowane przez dziecko lub inne przedmioty o prostych liniach.
Mocnych kolorów nie powinno być dużo, wskazany jest minimalizm kolorystyczny, zmieniany co jakiś czas za pomocą nowych naklejek lub dodaniu 1-2 jednokolorowych poduch.
Pokój przedszkolaka i ucznia
Nieco starsze dzieci zaczynają już przejawiać preferencje swoich zainteresowań. Warto brać je pod uwagę dobierając elementy dekoracyjne. Przy czym należy pamiętać, że zainteresowania się zmieniają. Szybka zmiana elementów dekoracyjnych pozwoli zamienić pokój miłośniczki kotków na fascynatkę botaniką, a miłośnika rajdów samochodowych na specjalistę od podróży.
Be the first to comment