Jak uszyć czapkę i komin dla dziecka?

szycie czapki i komina dla dziecka

Szycie domowe wśród mam wciąż nie jest zbyt popularną czynnością. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele pieniędzy można zaoszczędzić, decydując się na uszycie ubrania, zamiast jego zakup w sklepie. Jednakże moda na recykling oraz wtórne wykorzystywanie tkanin sprawiają, że coraz więcej mam skłania się do kupna maszyny do szycia i podjęcie czynności samodzielnego szycia. Jak uszyć czapkę z kominem? Co będzie niezbędne do wykonania akcesoriów? Jakie poszczególne kroki należy podjąć? 

Czapka i komin – zadbaj o estetykę

Zestaw składający się z czapki i komina będzie przydatny dla dziecka zarówno w chłodniejsze, jak i cieplejsze miesiące. W zależności od pory roku, można wybrać inny materiał. Wiosną i wczesnym latem najlepszym wyborem będzie lekki jersey, natomiast zimą –  grubsza wełna. Materiał można kupić w każdym  sklepie z tkaninami, w sklepie internetowym, bądź użyć starych tkanin – w zależności od preferowanego wzoru i koloru. Trzeba mieć na uwadze, że najlepiej wybierać materiały naturalne, gdyż będą najlepsze dla skóry głowy małego dziecka i będą miały najlepsze właściwości termoregulacyjne. Zaleca się unikanie sztucznych materiałów, ponieważ sprawiają, że skóra nie może oddychać, więc poci się, narażając dziecko na przeziębienie lub grypę.

czapka i komin dla dziecka jak uszyć

czapka i komin dla dziecka jak uszyć

Wykrój – najważniejszy element

Czynność szycia czapki i komina dla dziecka powinna się rozpocząć od odpowiedniego wykroju. W Internecie wiele jest uniwersalnych szablonów oraz wskazówek jak wykrawać tkaniny. Jeżeli szyjesz pierwszy raz, warto wykonać wykrój na papierze, aby wprawić się w odrysowaniu wzoru i wycięciu go. Zacznij od pomiarów głowy dziecka, porównaj dostępny szablon wraz z innymi czapkami i kominami, na tej podstawie oszacujesz odpowiednią wielkość. Weź pod uwagę również rozciągliwość tkaniny, jeżeli jest duża – wyznacz granicę pomiaru +/- 2 cm.

Uniwersalnymi wymiarami na komin i czapkę dla małego kilkuletniego dziecka są:

1). 30 cm jerseyu (lub pętelki) na jedną warstwę,

2). 30 cm jerseyu (lub pętelki) na drugą warstwę.

Dodatkowo obowiązkowy rzeczami będą również: nożyczki, nici, szpilki oraz miarka centymetrowa.

Szyj etapami i rozplanuj pracę

Zacznij od przygotowania szablonu. Postępuj zgodnie z etapami:

1). Materiał na czapkę złóż na pół (zawsze prawymi stronami do siebie). Odrysuj szablon, uwzględniając 2 centymetry “zapasu”.

2). Zrób to samo z materiałem na drugą warstwę. Zadbaj o to, aby części były jak najbardziej symetryczne, gdyż to ułatwi kolejne etapy pracy.

3). Powinnaś mieć wycięte cztery elementy.

4). Otrzymane części zegnij na pół i zepnij wcięcia szpilkami, a następnie zszyj, używając ściegu prostego.

5). Złóż dwie odpowiadające sobie części czapki prawnymi stronami do siebie. Zwróć uwagę na ułożenie szwów, powinny do siebie przylegać.

6). Całość zeszyj ściegiem elastycznym lub gęstym zygzakiem. To samo zrób z drugą częścią.

7). Włóż jedną część w drugą, znów prawymi stronami do siebie. Uzyskasz wówczas prototyp czapki.

8). Zepnij dół i zszyj dokładnie dookoła. Wywróć czapkę na prawą stronę. Możesz przejść do etapu wykonania komina.

9). Odmierz i wytnij dwa równe prostokąty. Zmierz obwód głowy dziecka, dodając kilka centymetrów (szerokość). Dopasuj wysokość (ok. 20 cm).

10). Ułóż materiał prawymi stronami do siebie i zepnij szpilkami.

11). Miejsce szpilek uzupełnij ściegiem elastycznym lub zygzakiem.

12). Przewróć produkt na drugą stronę i połącz węższe końce.

13). Zszyj dokładnie, zwracając szczególną uwagę na dokładnie połączenie ściegiem kątów. Komin gotowy.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*