Jak uszyć czapkę z dresówki?

Czas na własnoręczne uszycie czapki na zimę! Jak to zrobić?

Nadeszła jesień. Wraz z nią gwałtownie spadła temperatura, a będzie jeszcze chłodniej. Gdy wychodzimy z domu o poranku tudzież wieczorem, zaczyna być naprawdę zimno w nos czy uszy i inne odkryte części ciała. O ile nos nie stanowi obecnie problemu, wszak schowany jest pod maseczką, to jednak uszy są bardzo narażone na chłód. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej ubrać czapkę! O ile w sklepach znajdziemy sporo wielokolorowych modeli, tak na pewno nie mogą się równać z różnorodnością jaką oferują hurtownie tkanin, w których można znaleźć dzianiny w setkach rozmaitych wzorów. Szyjąc nakrycie głowy samodzielnie możemy także wybrać dowolny kształt, jaki będzie nam pasował – czy to młodzieżową beanie, a może nieco szerszą z nausznikami lub przylegającą klasyczną czapkę. Można też żonglować rozmiarem, projektując ten który będzie leżał jak ulał, z czym jest problem podczas wybierania czapki w sklepie.

Jak się przygotować do uszycia czapki w domu? Jaki sprzęt trzeba mieć?

Żeby zostać właścicielem własnoręcznie wykonanej czapki, niezbędne jest zaopatrzenie się w dobrej jakości dzianinę dresową, najlepiej z dodatkiem elastanu, by lekko się rozciągała – to pomoże zniwelować ewidentne błędy w pomiarze głowy, jakiego będziemy musieli dokonać. Warto też posiadać maszynę do szycia, choć czapkę jak najbardziej można uszyć w rękach, ale nie będzie prawdopodobnie wyglądać aż tak efektownie. Warto popytać wśród sąsiadów, bo często zakurzona maszyna leży gdzieś na strychu, a jej obsługa jest banalnie prosta! Możemy też przy okazji zdobyć cenne umiejętności – w Internecie można znaleźć wiele kursów obsługi maszyn i nawet laik bez problemu sobie z nimi poradzi! Niezbędnymi akcesoriami w które trzeba się zaopatrzyć są też marker krawiecki lub mydełko do zaznaczania kształtów na materiale, metr, ostre nożyczki, nici w dopasowanym kolorze i igła.

czapka z dresówki

Czapka z dresówki

Zabieramy się do szycia czapki! To łatwiejsze niż myślisz, zobaczysz!

Gdy już wybierzemy materiał i mamy maszynę oraz inne potrzebne utensylia, należy zmierzyć obwód głowy centymetrem krawieckim. Otrzymaną liczbę trzeba podzielić przez dwa – to będzie podstawa naszej czapki. Do linii o tej długości, którą narysujemy na materiale markerem do tkanin lub mydełkiem krawieckim trzeba dodać resztę kształtu – dłuższą figurę w kształcie litery u, jeśli chcemy mieć beanie, lub półkole, jeśli klasyczną czapkę. Odrysowany kontur wystarczy wyciąć w dwóch identycznych egzemplarzach i zszyć – najlepiej ściegiem owerlokowym, który idealnie nadaje się do wykańczania wszystkich dzianin. Później wystarczy wywrócić materiał na drugą stronę. Dół czapki można pozostawić surowy, bez żadnego obszycia – jest to bardzo modne, lub też dodać dodatkowe 3-4 centymetry i wykonać zakładkę, podwiniętą do środka. Na końcu czapkę należy wyprasować i przymierzyć. Jeśli pasuje – gratulacje! Możesz teraz ozdobić swoje dzieło, haftując na nim coś, przyszywając naszywkę lub przytwierdzając wesoły pompon, który sprawi, że nasza czapka będzie jedyna w swoim rodzaju. Może to nakrycie głowy tak spodoba się naszym bliskim, że będą chcieli byśmy i dla nich takie uszyli? To doskonały pomysł na unikalne prezenty od serca!

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*