Jak uszyć pościel

szyjemy pościel

Według niektórych osób samodzielne uszycie pościeli dla dziecka, to jedno z najłatwiejszych zadań, gdyż trzeba pracować na prostych wykrojach materiału. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę pewne dodatki, czyli przykładowo wypustkę albo zamek, taki typ szycia wcale nie musi być łatwy dla osób początkujących i dopiero razem ze zdobytym doświadczeniem, uszycie własnego kompletu pościeli dla dziecka stanie się czymś, co będzie bardzo łatwą czynnością. Na jakie więc kwestie powinniśmy zwracać uwagę, zanim przystąpimy do szycia kompletu pościeli dla swojego dziecka?

Pościel dla dziecka – ważny jest materiał

W pierwszej kolejności, powinnyśmy wybrać odpowiedni materiał na pościel. Która tkanina będzie się najlepiej sprawdzała w takim zastosowaniu? Przede wszystkim, warto stawiać na surowce naturalne, takie jak:

  • satyna,
  • perkal,
  • bawełna.

Zwróćmy uwagę na to, czy kupujemy surowiec ze sprawdzonego źródła. Istotne jest, aby tkaniny miały odpowiednie certyfikaty oraz atesty. Jest to szczególnie ważne, kiedy nasze dziecko ma wrażliwą skórę. Surowiec winien być delikatny, najlepiej, aby był on także hipoalergiczny.

Niestety, ale w sklepach oferujących gotowe komplety pościeli, możemy nierzadko natrafić na materiał, który swoim składem tylko przypomina bawełnę. Jest to tzw. polycotton, czyli mieszanina poliestru z bawełną.

Niemniej jednak, istnieją sklepy, w których możemy nabyć wysokiej jakości bawełniane materiały. Mają one specjalistyczne certyfikaty świadczące o tym, iż surowiec jest w pełni bezpieczny dla naszych pociech. Wybierajmy tkaniny o całkowicie naturalnym składzie ze 100-procentowej bawełny.

pościel szycie

pościel szycie

 

Przystąpienie do uszycia pościeli dla dziecka

Na ogół poduszki i kołderki dla dzieci, nie są nazbyt duże, dlatego, żeby móc wykonać właściwy komplet pościeli dla pociechy, będziemy potrzebować ok. 3 metrów kwadratowych materiału. Musimy wcześniej zaplanować, czy część wierzchnia oraz spodnia mają posiadać identyczny wzór oraz, czy mają zostać przygotowane z takiej samej tkaniny. Ciekawym rozwiązaniem będzie połączenie satyny oraz bawełny albo dwóch odmiennych wzorów czy też kolorów.

Warto również zaplanować, jaką metodą pościel ma się zamykać i otwierać. Jeżeli nasz wybór padnie na tzw. zakładkę, wówczas musimy poszerzyć nasz wykrój o dodatkową część. Jeśli jednak zechcemy, żeby pościel miała zamek błyskawiczny, zatrzaski, rzepy albo guziki, wystarczy iż zostawimy około 2 cm na szew. Zanim przystąpimy do szycia, musimy zdekatyzować tkaninę, czyli wyprać ją albo wyprasować z użyciem żelazka mającego generator pary. Dzięki temu unikniemy ewentualnego skurczenia się materiału w przyszłości, co mogłoby poskutkować tym, iż do pościeli przestanie się mieścić poduszka czy też kołdra.

Po docięciu tkaniny, zszycie ze sobą dwóch części materiału, nie jest już raczej trudną czynnością. Warto jednakże pamiętać o tym, żeby po złączeniu ze swoją części wierzchniej i spodniej, obrębić tkaninę, żeby się nie strzępiła. Możemy zrobić to za pomocą owerloka albo tradycyjnego sprzętu, używając szycia zygzakiem. W wybranych domowych maszynach, znajduje się funkcja owerloka, która w połączeniu z dedykowaną do niej stopką, potrafi stworzyć estetycznie wyglądające wykończenie krawędzi materiałów. Uszycie poszewki na poduszkę oraz kołdrę, przebiega bardzo podobnie, zaś dla osób pragnących zwiększać skalę trudności, pozostaje tak zwana wypustka albo wszycie zamka. Za to z pozostałych kawałków tkaniny, możemy zrobić przytulankę dopasowana do całości kompletu.

Dlaczego warto samodzielnie uszyć pościel dla dziecka?

Samodzielne uszycie pościeli dla dziecka, da nam z pewnością dużo satysfakcji, pozwoli również na zachowanie pewności co do bezpieczeństwa oraz jakości zastosowanych surowców. Składu tkanin, które użyto do uszycia sklepowych pościeli, nigdy nie uda się nam w stu procentach sprawdzić. Kiedy jednakże nabywamy materiał w sieci, możemy dokładnie przeanalizować jego skład. Da to każdemu z rodziców zaufanie wobec tkanin, które zostaną zastosowane celem uszycia poszewek na kołdrę i poduszkę, które mają być używane przez dziecko.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*