Odstające uszy u niemowlaka dla wielu osób nie stanowią większego problemu. Jednak wraz z dorastaniem mogą zacząć się problemy w kontaktach z rówieśnikami. Z tego względu wielu rodziców decyduje się dowiedzieć, jak zapobiec odstającym uszom u niemowlaka. Na szczęście sposobów na to jest całkiem sporo i nie wszystkie wymagają ingerencji w ciało.
Odstające uszy u niemowlaka — co to tak właściwie znaczy?
Technicznie rzec biorąc, o odstających uszach mówimy, gdy przerwa pomiędzy małżowiną a czaszką wynosi ponad 2 centymetry. Nie należy się w tym wypadku martwić zdrowiem dziecka: taki “defekt” nie jest w żadnym stopniu szkodliwy. Nie powoduje żadnych szkodliwych zmian i nie wywołuje bólu czy dyskomfortu. Dzieci dotknięte problemem odstających uszu zazwyczaj zaczynają uważać to za “problem”, dopiero gdy stanie się to źródłem żartów wśród kolegów.
Skąd biorą się odstające uszy u dziecka?
Około 12 tygodnia ciąży, jeszcze w trakcie rozwoju płodu, kształtuje się chrząstka w okolicy ucha. Za tak zwaną grobelką małżowina zagina się w kierunku głowy. Czasem jednak wypukłości te nie wykształcają się w odpowiednim stopniu (lub nawet wcale!) zaburzając budowę ucha zewnętrznego i skutkując, chociażby problemem odstających uszu.
Zdarza się, że uszy dziecka są po prostu stosunkowo zbyt duże i nawet prawidłowo wykształcone elementy chrząstki nie są w stanie wpłynąć na ich położenie. Wady związane z rozwojem grobelki są najczęściej dziedziczne, więc dzieci osób z odstającymi uszami mogą być bardziej narażone na odstawanie uszu w przyszłości.

uszy noworodka
Dziecku odstaje tylko jedno ucho
Czasami dziecko po narodzinach ma odstające tylko jedno ucho. Czy oznacza to, że tylko jedna grobelka wykształciła się tak, jak należy? Otóż nie. Chociaż w teorii prawdopodobne, w praktyce się raczej nie zdarza, a na zniekształcenie tylko jednej małżowiny wpływ ma nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy.
Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków ucho zdeformowane w ten sposób jest naprawdę krótkotrwałym problemem i znika stosunkowo szybko.
Innymi powodami pojawiania się odstających uszu mogą być choroby wrodzone takie jak Zespół Downa, alkoholowy zespół płodowy, albo też problemy autonomiczne.
Jak zapobiec odstającym uszom u niemowlaka?
Co prawda zapobiec pojawieniu się odstających uszu jest bardzo trudno, szczególnie że determinować je mogą predyspozycje genetyczne. Jeśli jednak już się pojawią, wielu rodziców postanawia działać na własną rękę. Stosują w tym celu zabiegi takie jak stosowanie korektorów uszu, specjalnych taśm i plastrów (do przyklejenia uszu do głowy, a nawet uciskające głowę paski i czapeczki.
Czy to działa? Rzecz jasna nie. Mimo chwilowego wrażenia poprawy sytuacji, uszy dość szybko wrócą do swojej naturalnej pozycji. Najbardziej widocznym efektem będzie natomiast frustracja malucha. Warto pamiętać, że uszy kształtują się nawet w 6 roku życia dziecka, a jedyną opcją korekty pozycji uszu jest operacja chirurgiczna, z tą jednak czeka się raczej do około 12-14 roku życia.
Koszt takiego zabiegu prywatnie oscyluje w granicach 3,5-5 tysięcy złotych
Jak wspomóc dziecko, które jest dręczone przez odstające uszy?
Pomimo braku bólu fizycznego, odstające uszy mogą stanowić prawdziwy problem psychiczny dla młodszych dzieci i odbijać się na ich przyszłym zdrowiu psychicznym. Najważniejsze jest uświadomienie dziecku, że to jest jak najbardziej normalne i nie powinno stanowić powodu do zmartwień. Jeśli jednak to nie pomaga, warto spróbować zakamuflować małżowiny uszne dziecka, chociażby odpowiednio układając włosy, albo zakładając czapkę.
Be the first to comment