Jak zrobić plac zabaw dla dzieci?

plac zabaw da dzieci

Żeby zachęcić naszą pociechę do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, trzeba zrobić mu ciekawy plac zabaw. Co powinniśmy umieścić w przydomowym ogrodzie, w którym dziecko będzie się chętnie bawić? Niżej kilka ciekawych pomysłów, które sprawdzą się za każdym razem, a przy tym nie będą wymagały nakładu sporych finansów.

Woda w ogródku

Podczas trwania największych upałów niewielki basen, natrysk czy też oczko wodne w przyjemny sposób schłodzi ciało naszej pociechy. Przy okazji, zabawa w wodzie sprawi dziecku wiele frajdy. W najbardziej podstawowej wersji, możemy postawić w ogrodzie duże naczynie napełnione wodą, do którego dziecko włoży patyczki, szklane kule, rośliny, kamyki i patyczki, urządzając własne wodne królestwo.

Ogrodowa mini kuchnia

Wykonując plac zabaw dla dziecka, dowiedzmy się jakie preferencje ono posiada: co pochłania naszą pociechę najbardziej, kiedy zostanie sama? Czy jest to przede wszystkim zabawa z rówieśnikami, zabawa w chowanego, tworzenie budowli z klocków, czy też może urządzenie chatki do zabawy w domu? Dzieci różnią się między sobą charakterem, a co za tym idzie mają także indywidualne zapotrzebowanie na ruch. Nawet dzieci najmłodsze można podzielić na te, które stronią od innych dzieci i na te, które potrafią do zabawy angażować możliwie jak najwięcej innych osób. My, będąc rodzicami musimy za tym podążać. Nierzadko, kiedy mamy córeczkę, okazuje się, iż malutka dziewczynka zaprasza bardzo chętnie koleżanki do bawienia się w gotowanie. Robienie obiadów, deserów, zapraszanie wymyślonej rodziny na posiłki, jak i eksperymentowanie z przyrządzeniem różnych mikstur z roślinności to coś, co może zajmować maluszka na wiele godzin. Wtedy to najwięcej radości będziemy mogli sprawić naszemu maluchowi, kiedy postaramy się mu dostarczyć plastikowe naczynia kuchenne i zorganizujemy jadalnię ogrodową. Przydatny będzie także ozdobny stoliczek, szafki, kuchenka do gotowania, wózek, odpowiednie miejsce na kwiaty i wiele różnych elementów – dziecko na pewno nam podpowie, co będzie dla niego najciekawsze.

Huśtawka

Każde spośród dzieci, bez względu na to, czy ma 2, czy też 10 lat, chętnie będzie powracać do huśtania się – chociażby i przez 15 minut w ciągu dnia. Warto więc zainstalować tego typu sprzęt na placu zabaw: wystarczy założenie prostego stelaża (drewnianego albo metalowego) z siedziskiem, które zawiesimy na łańcuchu, sztywnym pręcie metalowym albo na sznurze. Niezwykle istotne jest to, żeby huśtawka była ściśle dobrana do wieku naszej pociechy – jeżeli konstrukcja będzie nazbyt niska, dziecko bardzo szybko zrezygnuje z kontynuowania zabawy. Najmłodsze pociechy winny huśtać się w zamykanych koszach, z pomocą i pod kontrolą osób dorosłych. W sklepach, poza tradycyjnymi modelami siedzisk, które zainstalowane są na stelażu (jedno-, dwu-, bądź też trzyosobowych) znajdziemy wiele różnych wariacji odnośnie huśtawek. Ciekawostkę stanowią tak zwane huśtawko-hamaki, które ostatnimi czasy są niezwykle popularne.

budowa placu zabaw dla dzieci

budowa placu zabaw dla dzieci

Piaskownica

Piaskownica to element ponadczasowy, który zawsze służył do zabawy. W piasku bawili się już nasi dziadkowie. Dzisiejsze dzieci równie chętnie spędzają tak czas. Można ulepić babkę z piasku, czy też wykopać głębokie dołki na wyścigi. Zabawa w piasku będzie znacznie ciekawsza, jeżeli dziecko będzie mieć jednocześnie pod ręką wodę. Celem polepszenia zabawy, przydatne będą także plastikowe skrobaczki, łopatki, wiaderka, foremki i naczynia. Znajdziemy je bez problemu w sklepach z zabawkami albo też na internetowych aukcjach. Piaskownicę powinno się zamykać na noc.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*