Jakie zabawki dla 4 miesięcznego dziecka

zabawki dla 4 miesięcznego dziecka

W czwartym miesiącu życia dzieci stają się już coraz bardziej aktywne – zmniejsza się ilość robionych przez nie drzemek, zatem rodzice zastanawiają się, jak mogą im zajmować czas. Dokonując wyboru zabawek dla 4-miesięcznego dziecka, musimy pamiętać zawsze o tym, iż mają one głównie stymulować jego ciągły rozwój, nie zaś zbytnio przebodźcować.

Jak rozwija się czteromiesięczne dziecko?

Zanim skupimy się na wybieraniu zabawek, przyjrzyjmy się naszemu dziecku i posiadanym przez nie umiejętnościom. Niemowlę potrzebuje już na pewno mniej snu w ciągu doby. Rezygnuje z pewnych drzemek, zaś czas jego czuwania się wydłuża. Dziecko rozpoznaje już także naszą twarz, głos, nawiązuje kontakt i uśmiecha się. Zaczyna także rozglądać się dookoła siebie, zatem woli być zdecydowanie noszone na rękach przodem do innych osób i świata.

Czteromiesięczną pociecha, leżąc na plecach, potrafi utrzymywać główkę w środkowej linii ciała – nie faworyzuje żadnej ze stron, w takiej linii łączy także dłonie, układając je na kolanach.

Potrafi już obracać się z plecków na boczek, kopie także naprzemiennie nóżkami. Rozglądając się, próbuje unosić główkę – dzięki temu ćwiczy mięśnie.

zabawki 4 miesięczne dziecko

zabawki 4 miesięczne dziecko

Piankowe maty

Maty wykonane z pianki są dość sztywne, jednak nie śliskie, zatem pozwalają dziecku na poruszanie się po powierzchni, tak samo jak po podłodze, niemniej jednak w razie upadku bardzo dobrze amortyzują. Potrafią doskonale izolować od zimnej podłogi. Podczas dokonywania wyboru maty trzeba kierować się głównie kwestią bezpieczeństwa pociechy, dlatego musimy poddać sprawdzeniu, czy nie zawiera ona formamidu, PVC, ftalanów, bisfenolu A. Mata z pianki, pomimo tego, iż nie dzieje się na niej nazbyt dużo, nie musi być nudna. Możemy zakupić do niej stojak i powiesić na nim różnorodne zabawki, które będą stymulowały zmysły i zachęcały do wykonywania aktywności.

Maty edukacyjne

Maty edukacyjne na ogół są bardzo barwne. Posiadają pałąki, stymulujące zabawki, zawieszone na różnorodnych wysokościach, różne faktury i szeleszczące elementy. Niejednokrotnie wydają również dźwięki. Rzeczywiście potrafią stymulować zmysły malucha, niemniej jednak ich nadmiar może prowadzić do tego, iż zamiast doskonale się bawić, dziecko będzie się denerwowało nadmiarem bodźców. Niemowlę powinno skupiać się wyłącznie na jednej zabawce w wybranej chwili, inne dźwięki czy też przedmioty będą zaburzać jego koncentrację. Jeżeli chcemy nabyć matę edukacyjną, zakupmy taką, która będzie możliwa do rozmontowania – zdejmiemy z niej zabawki i odepniemy z łatwością pałąk. Warto także zdawać sobie sprawę, iż tego typu maty nierzadko wykonane są z miękkich i śliskich surowców, które mogą być utrudnieniem dla właściwego rozwoju dziecka. Maty edukacyjne mogą stanowić dodatkową formę aktywności, niemniej jednak nie mogą zastępować leżakowania na podłodze.

Zabawki sensoryczne

Kiedy dziecko ma już cztery miesiące, chętnie wsadza do ust różnorodne przedmioty. Żeby móc rozwijać zmysł dotyku wzroku czy też słuchu dziecka, warto kupować zabawki sensoryczne, które będą się także nadawać do próbowania. Mogą to być różnorodne zawieszki, które można przyczepić do stojaka na macie, łóżeczka czy też łuku wózka. Zabawki sensoryczne posiadają różnorodne faktury, wydają także ciekawe dźwięki – piszczą po naciśnięciu, grzechoczą, dzwonią i szeleszczą. Starajmy się wybierać te, które będą wygodne do łapania w rączki. Nie mogą być one jednakże nazbyt małe, żeby rączki niemowlęcia nie zacisnęły się na nich, zależy nam przecież na tym, aby piąstki były stymulowane do otwierania. Możemy także zamontować w pobliżu dziecka małe lusterko, żeby mogło ono oglądać własne odbicie.

Szukasz ręcznie robione wykonanych zabawek dla dziecka koniecznie zajrzyj na stronę https://malafabryczka.pl/kategoria/zabawki-dla-niemowlat-handmade/220

 

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*