Jakie zabawki dla półrocznego dziecka

zabawki półroczne dziecko

Dziecko, które skończyło już szósty miesiąc życia, chce poznawać otaczający je świat. Poznaje go głównie poprzez wzrok, dotyk i słuch. Jest coraz bardziej sprawne fizycznie i ruchliwe. Próbuje wznosić się na rączkach, potrafi się turlać i pełzać. W sprawny sposób chwyta także przedmioty i przekłada je z jednej rączki do drugiej. Coraz bardziej zaczyna się także interesować różnymi zabawkami, lubi przede wszystkim te mające wyraziste kolory, które zareagują na jego działanie. Jakie zatem należy wybierać zabawki dla półrocznego dziecka? O tym poniżej.

Gryzaki, grzechotki, maskotki

Jednymi z pierwszych zabawek, które będą w stanie zainteresować małego człowieka, są gryzaki, grzechotki czy też maskotki. Grzechotki nierzadko kupuje się już noworodkom, wtedy jednakże są wyłącznie pokazywane i wprawiane w ruch przez rodziców. Później stają się one jednymi spośród najchętniej chwytanych przez dzieci zabawek, mogą wydawać dźwięki, dziecko może je wziąć do buzi, czy nawet rzucić, nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Gryzaki z kolei, są najbardziej istotne właśnie w czasie, kiedy zaczyna się albo trwa ząbkowanie. Mają one różne kolory, kształty i formy, dlatego są w stanie przykuć uwagę malucha, ale przede wszystkim przynoszą znaczną ulgę bolącym dziąsłom. Kolejny przykład uniwersalnych zabawek to maskotki. Na ogół są one bardzo miłe w dotyku, dlatego też najmłodsze dzieci uwielbiają je, można je przecież przytulać, rzucać nimi, ugniatać je, nierzadko nawet stanowią alternatywę dla gryzaków.

zabawki dla półrocznego dziecka

zabawki dla półrocznego dziecka

Zabawki interaktywne

Półroczne dzieci, są ciekawe zależności między wykonywanymi przez siebie czynnościami, a tym w jaki sposób zareaguje na nie otoczenie. Właściwie wybrane zabawki interaktywne dla 6 miesięcznych pociech na pewno dostarcza im wiele radości. Warto zdawać sobie sprawę, iż maluszki w takim wieku doceniają wyraziste barwy, różne faktury, jak i różnorodne odgłosy, ruchome części zabawki czy też melodyjki. Wszystko, co tylko dadzą radę złapać w swoje rączki, szybko wkładają do buzi, zatem zabawka, którą się wybierze, powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Niezwykle istotne jest również dokładne dopasowanie jej do wieku malucha. Nie może być ona nazbyt skomplikowana, zaś jej przyciski muszą być odpowiedniej wielkości.

Zabawki edukacyjne

Czy w przypadku półrocznego dziecka, warto będzie kupić zabawki edukacyjne? Zależy to przede wszystkim od tego, czy będą one właściwie dobrane do indywidualnego rozwoju i wieku dziecka. Co skrywa się pod podaną nazwą? Jeżeli chodzi o te dla 6-miesięcznych dzieci, będą to na przykład:

  • maty edukacyjne – wielokolorowe maty z różnorodnymi elementami – maskotkami, grzechotkami, klockami czy też pałąkami. Mogą zaciekawić nawet maluchy, które nie potrafią jeszcze siedzieć, niemniej jednak po opanowaniu przez nie tejże umiejętności, mogą odkrywać nowe funkcje i urozmaicać sobie zabawę,
  • klocki – im młodsze będzie dziecko, tym powinny być one prostsze. Trudno jest oczekiwać, iż niemowlak będzie z nich coś budować, jednakże już 6-miesięczne dziecko zainteresuje się z pewnością klockami, ich gryzieniem, rzucaniem, chwytaniem,
  • sorter różnych kształtów – zabawka drewniana albo plastikowa z pojemnikiem mającym otwory w różnorodnych kształtach, do których konieczne jest dopasowywanie właściwych części, uczy dziecko kombinowania, ale poprawia również koordynację ruchową,
  • książeczki – w sklepach z artykułami dla dzieci, mamy ogromny wybór książeczek dla maluchów. Zwykle wykonane są one z grubej tektury, czasami z gumy, albo też różnorodnych tekstyliów. Półroczne dziecko nie potrafi jeszcze oglądać obrazków w książeczce, niemniej jednak warto już wówczas dać mu ją do ręki, aby poznawało ją jako przedmiot.

 

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*