W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka

pranie ubranek noworodka

Opieka nad noworodkiem w domu sprawia wiele radości, ale jest również sporym wyzwaniem dla opiekunów. Pranie ubranek dla dziecka w tym wieku powinno być odpowiednio przemyślane, aby nie zaszkodzić jego delikatnej skórze. Trzeba również pamiętać, aby przed pojawieniem się dziecka w domu wyprać wszystkie ubranka z jego wyprawki, bez różnicy, czy są one przekazane w prezencie po innym dziecku, czy kupione w sklepie. Chodzi tu o zachowanie środków ostrożności, aby do organizmu dziecka nie dostały się szkodliwe substancje.

noworodek pranie

noworodek pranie

Ubranka dla noworodka – jak należy je prać?

Skóra noworodka w odróżnieniu od skóry dorosłego jest dużo bardziej podatna na ryzyko wystąpienia podrażnień, infekcji i różnych chorób skóry. Dlatego duże znaczenie ma sposób prania, rodzaj i jakość stosowanych środków chemicznych, wysokość temperatury prania i sposób płukania. Zalecane jest również pranie garderoby niemowlęcia przed jej pierwszym użyciem, ponieważ transport i kontakt odzieży ze sprzedawcami i klientami mógł pozostawić kurz, pył i różne zanieczyszczenia.

Instytut Matki i Dziecka zaleca pranie ubrań noworodka osobno. Wynika to z konieczności zastosowania delikatniejszych detergentów, które nie będą podrażniać skóry dziecka. Bardzo ważna jest także odpowiednia temperatura prania, aby ubranka były pozbawione drobnoustrojów, należy prać je w temperaturze 90 stopni. Tylko taka temperatura daje gwarancję, że z ubranka noworodka będą pozbawione bakterii i grzybów. W miarę jak noworodek rośnie, temperatura prania może być zmniejszana, zalecane jest pranie w 90 stopniach przynajmniej do 6 miesiąca życia dziecka. Nie wszystkie ubranka można poddawać takiej wysokiej temperaturze, jeśli zalecenia producenta są inne, ubranka dla noworodka można prać w niższych temperaturach, ale wskazane jest wtedy wydłużenie cyklu prania.

Ubranka dla noworodka – jak długo prać oddzielnie?

W sytuacji, kiedy skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i pojawiają się na niej podrażnienia, specjalny sposób prania ubranek oddzielnie trzeba przedłużyć, jeśli żadnych zmian nie ma na skórze, można ten okres skrócić i wykonywać pranie w zwykłych detergentach dla dorosłych. Skóra dziecka w drugim i trzecim roku życia jest już bardziej odporna i wtedy zachodzi naturalna konieczność zmiany środków do prania. Może być problem z wypłukaniem z ubranek detergentów przeznaczonych do prania w pralce, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płatków mydlanych, które są delikatne i łatwiej je wypłukać z materiału. Jeśli po ręcznym praniu na skórze dziecka pojawią się jakieś zmiany, trzeba z niego zrezygnować i zastosować pranie w pralce z podwójnym płukaniem.

Ubranka dla noworodka – jakie środki do prania należy zastosować?

Produkty używane do prania ubranek dla noworodków występują w dwóch wariantach, w proszku i w płynie. Różnica między nimi jest niewielka, płyn jest od razu gotowy do użycia, nie rozpuszcza się stopniowo w wodzie tak jak proszek. Ubranka dla noworodka często są namaczane i prane ręcznie, trzeba wówczas również zwrócić uwagę na to, w jakich środkach chemicznych odbywa się takie pranie.

W sklepach i drogeriach dostępne jest także bezpieczne dla skóry noworodka szare mydło oraz specjalne orzechy do prania, które zawierają saponiny. Są one bardzo delikatne, podobnie jak listki do prania, które poza tym przyjemnie pachną. Detergenty przeznaczone do prania dla noworodków należy używać zgodnie z zaleceniami i nigdy nie wsypywać ich w większej ilości, ponieważ mogą zostać niewypłukane. Należy sprawdzić, czy środki do prania dla noworodków mają odpowiedni certyfikat, atest lub pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*